Как да се реагира на умишлената откровеност?
Манипулаторите говорят открито само за очевидни неща или за това, което лесно може да бъде научено и потвърдено. При това те, като играят роля пред марионетката, го правят със замах, като показват „цялата” си откровеност и решителност в готовност да предприемат такава крачка.
Трябва да се вглеждате, да забелязвате детайлите, да следите жестовете, които могат да издадат манипулатора. Необходимо е при първите сигнали за такава манипулация да се замислите, не е ли това театър?
Трябва да изясните настойчиво, защо ви е оказана такава чест. Наблюдавайте очите на манипулатора. Ако те шарят, значи има елемент на лукавство. И още нещо помнете, че за някои хора това е похват, отработван с години и понякога е много трудно да се разбере наистина ли човекът говори откровено.
Има едно такова понятие, като „крадец на доверие”. Тези хора използват дадения похват, като майсторски печелят доверие.
Какво е невинна лъжа?
Освен „май” може да се използва „струва ми се”, „сигурно”, „не е изключено” и т.н. Най-добре е да се противопоставите на този похват, като водите аналитичен диалог от който всичко ще стане ясно. Обръщайте внимание на думите „май”, „струва ми се”, „сякаш” и други подобни. Не е изключено да ви манипулират.
Коментари
Все още няма коментари