За решаване на задачата за предсказване на времето съществуват няколко метода, но на практика нито един от тях не дава точно решение за предсказването на всички метеорологични величини и явления, характеризиращи състоянието на времето. Времето може да се предсказва по местни признаци, синоптични методи и по метода на цифровото моделиране. Всеки метод има своите недостатъци и своите предимства, своя специфика за използване, и свои възможности за удовлетворяване на нужната за потребителите с прогностична информация.
Изготвят се прогнози, както за общо ползване, така и специални прогнози с отчитане на специфичните дейности на хора в различни професии. Прогнозите за общо ползване съдържат минимално количество информация за очакваното състояние на времето. Специалните прогнози се отличават с по-голямата си детайлизация и конкретност за отделни метеорологични величини, представляващи най-голям интерес за потребителя.
Как се предсказва времето по местни признаци?
За да може да се състави прогноза за времето по местни признаци е необходимо преди всичко вярно да бъде оценен неговия характер в дадения момент. За тази цел е необходимо наблюдателят добре да разгледа небето от позиция от която може да вижда и хоризонта. Състоянието на небето, има ли или отсъстват облаци, може да подскаже за това дали времето се определя от влиянието на някаква въздушна маса или се определя от атмосферен фронт. Направлението и скоростта на преместване на облаците, а също така и приземния вятър ще помогнат да се уточни в коя част на баричната система (циклон, антициклон или периферен участък, падина или гребен) се намира в дадения момент наблюдателят. Ако той има под ръка барограф или барометър – анероид може да види баричната тенденция с което ще е в състояние да определи метеорологичната обстановка и мислено да си представи по нататъшното й развитие и произтичащите от това промени в състоянието на времето. За вътрешно масовото състояние на времето определящ ще бъде неговия, характерен за сезона, денонощен ход. За състоянието на фронтално време е необходимо да се знае, какъв е фронта и какво той носи със себе си. За потвърждение на своите изводи наблюдателят трябва да потърси потвърждение и в другите известни признаци за предсказване на времето, като състояние на небесните светила, окраска на хоризонта, типичните облаци – предвестници на валежи, бури, студен или топъл фронт. Наблюдателят трябва да използва за своя анализ всички признаци, включително такива, като миризми, поведение на животни, състояние на водоеми и т.н. За бъдещото състояние на времето трябва да се съди с използване на целия комплекс известни признаци и колкото повече от тях подсказват за едно и също състояние на времето, толкова по-уверен може да бъде наблюдателят, че е на правилното съждение.
Коментари
Все още няма коментари